08 listopada 2014

Praca w Danii

Praca w Danii, Kopenhadze, czyli wszystko co powinniście wiedzieć o zarejestrowaniu się w urzędzie, potrzebnych dokumentach oraz zarobkach w Danii.

Zaraz po przyjeździe i znalezieniu pracy trzeba jak najszybciej załatwić formalności, żeby jak najszybciej dostać pieniądze na konto bankowe. Trwa to około 1.5 miesiąca.


 • Formalności: Residence permit  CPR  Health insurence   Tax   Bank account.

Po otrzymaniu kontraktu z pracy trzeba zdobyć pozwolenie na pobyt, EU ophold:
Statsforvaltningen Hovedstaden
Borups Alle 177, Blok D-E
2400 København
Telefon:7256 7000
Wykaz dokumentów jakie będziesz potrzebować:


 • Kopia dowodu osobistego lub paszportu. Kopię można zrobić na miejscu czekając w kolejce,
 • Kontrakt z pracy,
 • Zaświadczenie o zameldowaniu,
 • Jedno zdjęcie.

Na odpowiedź czekasz do 2 tygodni i raczej wysyłają w ostatni dzień.
Po otrzymaniu pozwolenia trzeba się udać do komuny, najbliższej twojemu miejscu zamieszkania, np ten:
Citizen Service Centre in the City Centre
Nyropsgade 11602 København V, www.kk.dk/, wybierz English i citizen service.

 • W komunie dostaniesz potrzebny numer CPR, odpowiednik polskiego pesel. Taki numer otrzymuje się od ręki. Otrzymanie numeru CPR wiąże się z otrzymaniem żółtej karty ubezpieczenia społecznego, na którą trzeba czekać do dwóch tygodni.
 • Po otrzymaniu numeru CPR musisz się udać do SKAT, odpowiednika polskiego urzędu skarbowego. Tam zostanie obliczony podatek właściwy dla liczby godzin, czasu pracy i miejsca zamieszkania, najczęściej 36 %. Jest to tak zwana karta podatkowa, bez tego pracodawca nie wyśle pieniędzy na konto. Z czasem kartę podatkową można zmieniać w zależności od przepracowanych godzin. Można czasem w komunie trafić na pracownika SKAT i wtedy CPR i karta podatkowa wydawane są w tym samym czasie, jednakże należy to do rzadkości.
 • Z numerem CPR idziesz do oddziału banku jaki wybrałeś. Najlepiej udać się do głównego banku w centrum. Tam pracownicy są przyzwyczajeni do obsługi obcokrajowców więc najłatwiej i najszybciej się dogadacie po angielsku. Bywa, że w małych oddziałach pracownicy są opieszali. Bywa, że pracownik banku wymaga żółtej karty do założenia konta. W takim przypadku spróbuj w innym banku lub oddziale. Jeżeli posiadanie żółtej karty będzie konieczne i nie do przejścia, poczekaj aż otrzymasz ją pocztą. Zdarza się również, że pracownik banku wymaga paszportu. Polecam zmianę banku lub oddziału. Na założenie konta czeka się do 10 dni. Zostaniesz poinformowany o tym mailowo lub telefonicznie.

Największe banki w Danii:
 • Najlepszym sposobem na znalezienie pracy są internet i znajomi, więc ciężko podać jakiekolwiek wskazówki. Jak we wcześniejszym poście, polecam portale dla rodaków z ogłoszeniami oraz grupy na Facebook. LINK A także www.jobindex.dkwww.vikargruppen.dk, www.vikardk.dk.
Polecam zacząć od napisania CV w języku angielskim.

Zarobki w Danii

Wysokość stawki na godzinę zależy od rodzaju wykonywanej pracy. Najniższa stawka dla obcokrajowca na godzinę netto to około 115 koron duńskich. Jeżeli ktoś proponuje niższą stawkę to znaczy, że chce was oszukać. Mam namyśli pracę nie wymagającą znajomości języka duńskiego i doktoratu astrofizyki. Jeżeli posługujemy się tylko angielskim, nie ma co liczyć na lepsze zarobki. Nie mówię tutaj o szczęściu.  Stawka może wzrastać wraz ze stażem, nabywanymi umiejętnościami, znajomością języka duńskiego i własnym wkładem w pracę. Myślę, że stawka 150 koron na godzinę byłaby satysfakcjonująca dla większości rodaków( biorąc pod uwagę koszty utrzymania i chęć zaspokajania potrzeb na wyższym poziomie).


Pytania?


Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie pracy, rejestracji itd chętnie na nie odpowiem.
Napisz na e-mail: dwiekostkicukru@gmail.com bądź zostaw komentarz.

8 komentarzy:

 1. Przeszukując internet trafiłam dzisiaj tutaj. Znajduję u Ciebie wiele ciekawych rzeczy. Jednak pytanie które chciałabym zadać jest związane z moją dzisiejszą wizytą w jobcenter.
  Chcę zmienić pracę. Pracuję 20 godzin tygodniowo w bardzo trudnych warunkach i atmosferze, a zarabiam mało.
  Jak to niezwykle często ma tutaj miejsce nie otrzymałam odpowiedzi od jednej pracownicy bo co chwila była proszona następna osoba by w końcu w czteroosobowym składzie oznajmić mi, że skoro pierwsza moja praca w Danii była pracą w takim właśnie wymiarze czasu pracy to teraz nie mogę pracować dłużej. Wspominały o jakimś punkcie trzecim ustawy o nazwę której zapomniałam w końcu zapytać. Aż mi się wierzyć nie chce, że taka ustawa istnieje bo nie da się żyć w tym kraju za takie jak moje wynagrodzenie, a mój pobyt w Danii nie wynika z chęci zarabiania tutaj tak nędznych pieniędzy, ale tęsknotą do męża, który tutaj mieszka i pracuje.
  Być może w chwili gdy legalizowałam swój pobyt uznano, że jestem tutaj z powodu pracy, a nie męża.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, przyznam szczerze że nie do końca rozumiem. Generalnie możesz pracować ile chcesz, nawet 200 godzin miesięcznie, dlaczego jobcenter ma o tym decydować. Nie wiem na jakich warunkach pracujesz, czy jest to praca zlecona przez jobcenter, dlatego nie chcą zmienić warunków? Polecam skontaktować się ze związkami, doradzają za darmo, nawet mailowo.
   Jak ja się rejestrowałam też nie pracowałam na pełny etat a mimo to nikt później w jobcenter, w którym niestety miałam nie przyjemność być, nic o tym nie wspominał.
   Daj znać, pozdrawiam.

   Usuń
 2. Witam,

  Interesują mnie kwoty podatku jaki się płaci w dani. Pytam bo otrzymałem oferte pracy podaną w wartości brutto I na cały rok. Chciałbym wiedzieć ile dostane na ręke I czy jest to kwota za jaką da się dobrze zyć I cos odłożyć.

  Załóżmy:(podaje kwote od czapy) Miesięcznie otrzymam 30 000 koron brutto, to ile dostane na ręke po odprowadzeniu wszystkich składek I podatków.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, podatek jest różny od miejsca zamieszkania, zwykle 36%, Kopenhaga i okolice, nie mniej, więc załóżmy że masz te 36%. Najpierw odlicza się od całości 8%(na bezrobotnych). Później od tego odliczasz kwotę wolną od podatku(ustala urząd indywidualnie, ustalmy więc że 7tyś). Od tego odejmujesz 36%. Czyli:
   30 000 - 8%(2400)
   30 000 - 7000= 23000 - 36%(8280)
   30 000 - 2400 - 8280 = 19320 DKK w takim najprostszym wyliczeniu.
   Do Tego odejmij jakieś lunche w pracy, dojazdy(bilet, paliwo) opłaty czyli mieszkanie, internet, prąd, telefon, ubezpieczenie od bezrobocia itp.. Załóżmy że jesteś singlem i wynajmujesz pokój to jeszcze z 6tyś(z opłatami) trzeba odliczyć, jeżeli wynajmiesz mieszkanie to około 10 tyś(z opłatami) więc zostaje 9 tyś na jedzenie i przyjemności :)jako singiel raczej nie wydasz więcej jak 4 tyś, więc zostaje 5 tyś oszczędności, po aktualnym kursie 0.572, do skarpety ląduje 2860 zł, miesięcznie:)
   Pozdrawiam jak coś to pisz
   Więcej informacji na stronie www.skat.dk, znajdziesz tam teksty zarówno po angielsku i po polsku.
   Odsyłam także do posta z aktualnymi cenami, żebyś zobaczył co ile kosztuje http://dwiekostkicukru.blogspot.dk/2016/01/ceny-w-danii-2016-artykuy-spozywcze.html

   Usuń
 3. Witam, proszę o pomoc.
  Maż przeprowadził się do Danii stara się o kartę podatkową. Wiemy, że można starać się o różne ulgi podatkowe jeśli współmałżonek jest w Polsce, jednak nie wiemy jakie konkretnie warunki muszą być spełnione i jakie dokumenty przedstawione w urzędach duńskich.
  Nie mamy na siebie mieszkania/domu w Polsce. Nasze adresy zameldowania różnią się.. czy pozycja "Czy posiadasz nadal mieszkanie w kraju Twojego pochodzenia" ma wpływ na wysokość ulg? Czy będzie mógł skorzystać z ulgi za prowadzenie podwójnego gospodarstwa? Oraz tzw. rozłąkowe? I czy będzie mógł rozliczyć się z dojazdów do Polski? Czy to pytanie ma z tym związek? Czy przemeldowanie się na ten sam adres coś zmieni? Czy musi posiadać nieruchomość na siebie? Czy np. mieszkając u rodziców też będzie mógł skorzystać z ulgi? Czy będzie to w jakiś sposób kontrolowane przez Duńczyków, czy np. będzie potrzeba przedstawienia aktu notarialnego o posiadaniu nieruchomości?
  Bardzo proszę o odpoowiedź, nie mamy się z kim w tej sprawie skonsultować..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, przyznam że nie orientuję się w ulgach bo jedyna z jakiej korzystałam to ulga na dojazdy do pracy. Żeby dostać kartę podatkową SKAT trzeba pracować. Jeżeli chodzi o zamieszkanie w Polsce: to znaczy Pani, jako współmałżonka, mieszka w Polsce, więc macie miejsce zamieszkania w Polsce. Macie zameldowanie w kraju, którego jesteście obywatelami. Nie chodzi o nieruchomości tylko adres. Adres w Danii jest bardzo ważny bez niego nie można dostać ubezpieczenia zdrowotnego itd. Tak samo w Polsce jest on istotny, dostajesz pisma z banku, urzędów itd. Ważne jest to szczególnie dla osób, które w Danii pracują tymczasowo. Mogą podać adres do korespondencji w kraju z którego pochodzą. Jeżeli chodzi o "rozłąkowe" to nie mam pojęcia. Trzeba zapytać urzędnika przy załatwianiu formalności. Jeżeli chcecie dostać ulgę za dojazdy do kraju w którym pracujecie, musicie udowodnić, że pracujecie tymczasowo, w innej sytuacji, w przypadku pracy stałej, dlaczego duński rząd miałby płacić za to że Mąż jeździ do domu, żony, dzieci... Jeżeli Mąż pracuje tymczasowo musi zbierać bilety i wpisać łączną sumę kwoty w rozliczeniu. Bądź rozliczyć paliwo za dojazd od miejsca, w którym pracuje do miejsca zamieszkania w Polsce, w kilometrach. Stąd ten adres.
   Ulgi podatkowe rozlicza się na początku nowego roku jak w Polsce, wpisując w rocznym zestawieniu odliczenia na podstawie przychodów.
   Mam nadzieje, że jasno to przedstawiłam.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Mi w szukaniu pracy w Daniioraz bardzo pomogła była Agencja pracy BBGroup, z którą współpracowałem przy szukaniu pracy. Gorąco polecam, jeśli szukacie pracy za granicą lub w kraju

  OdpowiedzUsuń
 5. Pracowałem w Danii i jest to zdecydowanie najlepszy kraj Skandynawski. Bardzo niepodobała mi się Szwecja, sam nawet nie wiem dlaczego...

  OdpowiedzUsuń