10 sierpnia 2018

Ciąża w Danii

Każda kobieta w Danii ma prawo do opieki medycznej. Przysługują trzy spotkania z lekarzem rodzinnym (lekarz do którego chodzicie zazwyczaj, podany na żółtej karcie ubezpieczeni zdrowotnego). Kobieta w ciąży ma prawo do dwóch USG płodu, a także pięć ( cztery dla kobiet w ciąży, które rodziły wcześniej) spotkań z położną (liczone do 41 tygodnia ciąży).

Twój plan ciąży

​Tydzień ciąży
​​6-10 tydzień Lekarz rodzinny/ Praktiserende læge​
​11 tydz + 2 dni -
14 tydz + 1 dzień
USG przezierności karku /​Nakkefoldsskanning
​17-20 tydzień Pierwsza wizyta u położnej /​Første konsultation hos jordemoder
​19 tydz + 0 dni -
20 tydz + 6 dni
USG drugiego trymestru/ ​​Misdannelsesskanning
​25 tydz Lekarz rodzinny/ ​Praktiserende læge
​28 tydz ​Położna / Jordemoder
​28-36 tydz Przygotowanie do porodu i bycia rodzicem/ szkoła rodzenia w szpitalu/ ​Fødsels- og forældreforberedelse opstart
​29 tydz Badania i wstrzyknięcie przeciwciał Anty rh D w przypadku konfliktu serologicznego/ ​Anti-D indsprøjtning,  hvis du er rhesus negativ og dit barn er rhesus positiv​​
​32 tydzień Lekarz rodzinny/ ​Praktiserende læge
​35 tydzień Położna/ ​Jordemoder
​38-39 tydzień Położna​/ Jordemoder
​40-41 tydzień Położna/ ​Jordemoder
​41 tydzień + 5 dniOferta dla kobiet po terminie/ ​​Tilbud om igangsættelse af fødslen eller ekstra kontroller: Gravid efter terminen​​​ 


Spotkanie z lekarzem rodzinnym
 1. Na spotkanie umawiasz się telefonicznie. Na pierwszej wizycie wypełnisz kartę ciąży. Zostaniesz zapytana o podstawowe informacje dotyczące twojego zdrowia, przebytych chorób, w tym także obciążeń genetycznych. Lekarz poinformuje cię o zasadach zdrowego odżywiania, ćwiczeniach. Będzie chciał wiedzieć jak wygląda twoje życie, czy masz wsparcie, znajomych, jak radzisz sobie z obowiązkami dnia codziennego, czy masz nałogi. Zapyta o pracę i co robisz. Zmierzy ciśnienie krwi i zważy cię.
  Zostaniesz zapytana o miejsce porodu, więc dobrze się zorientować wcześniej jakie szpitale masz w okolicy. Możesz także wybrać poród w domu z położną.
  Umawiając się na spotkanie, pielęgniarka poinformuje cię o konieczności wykonania morfologii krwi i moczu. Nie musisz być na czczo, ale takie badania lepiej wykonuje się w godzinach porannych do południa. Po rozmowie, lekarz skieruje cię do gabinetu na morfologię, dobrze sobie przypomnieć jakie szczepienia przechodziłaś. Jeżeli nie pamiętasz zrobią także próbę na przeciwciała. Badanie także obejmuje witaminy i minerały, ogólną morfologię, HIV, WZW typu B, kiłę i inne.
  Jeżeli bierzesz jakieś leki poinformuj o tym pielęgniarkę umawiając się na pierwsze spotkanie, prawdopodobnie zostaniesz umówiona na wcześniejszą wizytę w celu zweryfikowania zagrożenia leków dla płodu.
  Jeżeli chorujesz na jakieś choroby twój przypadek zostanie potraktowany indywidualnie. Prawdopodobnie zostaniesz skierowana do specjalisty i na więcej badań niż kobiety, bez schorzeń.
  Nie bój się pytać, na spotkanie możesz przyjść z partnerem. Jeżeli nie radzisz sobie z językiem i nie rozumiesz duński system zdrowia zaoferuje tłumacza.
 2. Na drugim spotkaniu lekarz zapyta jak przebiega ciąża i jak się czujesz. Zmierzy ciśnienie krwi i rozmiar brzucha by sprawdzić czy dziecko prawidłowo rośnie, będziesz mogła posłuchać bicia serca dziecka. Wizyta jest mocno ogólna, rozmowa o zdrowych nawykach, pracy, ćwiczeniach. Możesz zapytać o wszystko co cię interesuje w związku z ciążą. Pamiętaj by zabrać kartę ciąży, w którą lekarz wpisze ważne informacje o stanie zdrowia, twoim i twojego dziecka. Przed lub po spotkaniu z lekarzem zrób próbkę moczu do kubeczka, który znajduje się w toalecie. Pielęgniarka sprawdzi czy nie ma w nim białka.
 3. Trzecie spotkanie z lekarzem wygląda tak samo jak drugie. Możesz zapytać o wszystko co cię interesuje w związku z ciążą. Pamiętaj by zabrać kartę ciąży, w którą lekarz wpisze ważne informacje o stanie zdrowia, twoim i twojego dziecka. Przed lub po spotkaniu z lekarzem zrób próbkę moczy do kubeczka który znajduje się w toalecie. Pielęgniarka sprawdzi czy nie ma w nim białka.

Badania USG
 1. Badanie USG Nakkefoldsskanning przeprowadzanie w 11-13 tygodniu ciąży. Na skrzynkę eboks.dk dostaniesz informację o dniu, miejscu i godzinie badania. Informacja taka zazwyczaj przychodzi odpowiednio wcześniej. Dlatego masz czas by zorganizować sobie wolne, lub znaleźć opiekę dla swoich dzieci. Godziny przyjęć są różne, w niektórych szpitalach np. Herlev od 8-21.
  Przed przeprowadzeniem USG zostaniesz poinformowana o konieczności zrobienia badania krwi Doubletest (eboks.dk) , niezbędnego do wyliczenia ryzyka syndromu Downa i innych poważnych zmian genetycznych.
  Na badanie krwi nie umawiasz się, najlepiej zrobić je tydzień przed w laboratorium, by położna wykonująca USG miała dostęp do wyników z próbki krwi w dzień badania. 
 2. Drugie badanie USG, tzw. połówkowe przypada na 18-21 tydzień. Dostaniesz informację na eboks.dk . Informacja opisujące dokładnie USG po polsku w linku poniżej.
Informacja o USG płodu w języku polskim przygotowana przez Sunhedsstyrelsen:
 1. USG płodu w Danii/ ulotka
W ulotce znajdziesz także inne informacje na temat syndromu Downa, dalszego leczenia, Tripletest i aborcji.

Informacje o USG po duńsku:
 1. USG przezierności karku i badanie krwi- Doubletest
 2. USG połówkowe
Informacje o zdrowych nawykach w ciąży po polsku:
 1. Zdrowe nawyki
Informacje o ciąży i porodzie dla rodziców mieszkających w Danii od niedawna po angielsku:
 1. New in Denmark
Spotkania z położną

Informację o pierwszym spotkaniu z położną dostaniesz na eboks.dk. Pierwsze spotkanie jest zazwyczaj dłuższe. Położna przeprowadzi wywiad o stanie twojego zdrowia i przebytych chorobach w celu weryfikacji dalszego postępowania w twojej ciąży. Zmierzy ciśnienie krwi, zapyta o wagę, poinformuje o zdrowych nawykach i ćwiczeniach. Posłuchasz bicia serca twojego dziecka. Zbada twój brzuch manualnie, sprawdzając położenie i szacując wagę dziecka niczym znachorka :) Na spotkanie możesz przyjść z partnerem. Przed każdą wizytą w toalecie sprawdzisz mocz na obecność białka. Położna powie ci jak to zrobić następnym razem więc słuchaj uważnie. Pamiętaj by zabrać kartę ciąży, w którą wpisze ważne informacje o stanie twojego zdrowia i twojego dziecka.

Każde kolejne  spotkanie jest krótsze, możesz zadawać pytania na wszystkie nurtujące cię pytania dotyczące twojego zdrowia, ciąży i porodu. Terminarz spotkań zostanie zapisany na karcie ciąży, od tej pory musisz sama pilnować by stawić się na spotkaniu.


Szkoła rodzenia

Większość szpitali oferuje darmowe zajęcia szkoły rodzenia. Na stronie szpitala znajdziesz informacje. Jeżeli nie możesz znaleźć, zapytaj swoją położna. Zaleca się by pójść na takie zajęcia od 28 do 36 tygodnia ciąży najlepiej z partnerem. Linki do szkoły rodzenia w Herlev hospital:

 • Będąc w ciąży w Danii nie jest się kierowanym przez ginekologa. Tylko w niektórych przypadkach i chorobach oraz zagrożeniach ciąży.

 • Położne w Danii cieszą się dużym autorytetem.


 • Badanie na glukozę wykonywane jest jedynie w przypadku obciążeń genetycznych, nadwagi lub innych niepokojących lekarza symptomów.

 • Więcej informacji o ciąży, badaniach i urlopie macierzyńskim znajdziesz na stronie borger.dk

 • W Danii pracujesz w ciąży do czterech tygodni do planowego terminu porodu. Następnie przechodzisz na barsel, urlop macierzyński. Lekarze niechętnie dają zwolnienie, ewentualnie z powodów medycznych, stresu w pracy lub ciężkich warunków pracy. Lekarz może cię wysłać wtedy do duńskiej poradni medycyny pracy, Arbejds- og Miljømedicinsk Afdeling
  by stwierdzić ryzyko dla ciąży i dziecka.
 • Informacje o ciąży, w tym także tydzień po tygodniu znajdziesz na stronie sundhed.dk Po zalogowaniu sprawdzisz także wszystkie swoje wyniki laboratoryjne, wizyty w szpitalu itd. sundhed.dk. Bardzo rzeczowo opisana cała ciąża, wszystkie badania, choroby, porady. Strona po duńsku.

3 komentarze:

 1. Nice post. I was checking continuously this blog and I'm
  impressed! Very useful info specially the last part :) I care for such info much.
  I was seeking this particular information for a very long time.

  Thank you and good luck.

  OdpowiedzUsuń
 2. I am really impressed along with your writing
  skills and also with the format for your weblog.

  Is this a paid subject or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent high quality writing, it's uncommon to look a great blog like this
  one nowadays..

  OdpowiedzUsuń