08 listopada 2014

Jak poruszać się po Kopenhadze i Danii

Jak poruszać się po Kopenhadze, czyli wszystko o środkach transportu, rodzajach i cenach biletów.

Od samego początku kiedy pojawiłam się w Kopenhadze zachwyciła mnie ilość rowerów. Rowery są wszędzie, a ścieżki rowerowe są szersze od miejskiej drogi  Polsce. Byłam bardzo zdziwiona że rowerzyści jeżdżą bardzo szybko. Dopiero po jakimś czasie zrozumiałam, że jest to wyścig przed następnymi światłami. Jeżeli jedziesz jak ofiara losu, będziesz stać na wszystkich czerwonych światłach :)
  • Rower

    Najszybszym, najtańszym, najzdrowszym sposobem na przemieszczanie się jest rower. Ilość i jakość ścieżek rowerowych jest rewelacyjna. Praktycznie każda ulica ma dwa pasy ścieżki rowerowej. Łatwo nauczyć się poruszania po ścieżkach. Na początek przy większym skrzyżowaniu proponuje zejść z roweru i popatrzeć jak robią to miejscowi. Trochę praktyki i możecie cieszyć się niezwykłą frajdą ruchu ulicznego na jednośladzie. Kierowcy w samochodach bardzo uważają na ruch rowerowy, ale dla własnego bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w kask. Po zmroku trzeba mieć włączone światła, przednie białe, tylne czerwone. W razie kontroli policji można dostać mandat. Tak samo za przejazd na czerwonym świetle- koszt takiej rozrywki to 1000 koron.
    Rower zaparkujesz praktycznie wszędzie, trzeba też zabezpieczyć rower przed kradzieżą. Najlepszy i najpopularniejszy rodzaj zabezpieczenia to tylna blokada na koło- koszt to około 150 koron.
    Rower można kupić w sklepie, jeżeli  dysponujemy ekstra gotówką, na portalach dla rodaków w zakładce sprzedam, na grupach na Facebook.com oraz dba.dk. Warto zapytać o dowód sprzedaży, żeby nie kupić kota w worku i kradzionego kłopotu. Cena za używany rower w dobrym stanie to około 700 koron. Na pierwszy start znajdziemy taki za 300 koron.

  • Kolejka miejska S- TOG

    Zaraz po rowerze, jest to najbardziej popularny i wygodny sposób na przemieszczanie się. Jest niezawodny i prawie punktualny. Zawiezie Cię w najbardziej odległe miejsca i kursuje co10 min w dzień i co 20 min wieczorami i w weekendy rano i wieczorem. Jest dużo miejsca, strefa ciszy (stille zone, quite zone) gdzie nie można rozmawiać głośno i trzeba ściszyć telefon. Po ciężkim dniu w pracy można chwilę się zrelaksować i np. poczytać książkę. Jest także miejsce, specjalny przedział,  na rower, wózek dla dziecka czy wózek inwalidzki.
    Przewóz rowerów kolejce jest darmowe. Sam bilet na dwie zony dla dorosłego kosztuje 24 korony, na 3 zony 36, na 4  zony 48 koron. Bilet na pociąg kupujemy w maszynie z biletami na stacji. Kolejka miejska oznaczona jest czerwonym symbolem S i nazywa się S Tog. Chcąc znaleźć stację kierujmy się na taki znak.
    Stacja
    Kolejka miejska
  • Metro w Kopenhadze

    Kopenhaskie metro może zdziwić nie jednego. Po pierwsze jeździ co 3 minuty, po drugie jeździ pod ziemią i nad ziemią, a po trzecie jest bezzałogowe- to znaczy nie ma osoby, która kieruje pojazdem. Są dwie linie metra (więcej jest w budowie i do 2025 planowane są 4 linie) a jedną z nich dojedziesz z centrum Kopenhagi na lotnisko. Bilet na metro, tak samo jak w przypadku S- Tog, kosztuje 24 korony za dwie zony. Chcąc przejechać z centrum na lotnisko musimy kupić  bilet na 4 zony za 48 koron. W metrze jest miejsce dla rowerów ale na przewóz musimy kupić bilet w maszynie z biletami za 12 koron. Bilet jest jednorazowy na wszystkie zony. Trzeba pamiętać, że nie dozwolone jest przewożenie rowerów w godzinach szczytu, tj. 7:30- 8:30 oraz 15:30- 17:00. Jest to ograniczenie ze względu na zwiększony ruch i za przewóz roweru w tych godzinach w razie kontroli możemy dostać mandat. Bilet na metro kupujemy w maszynie z biletami na stacji. Chcąc znaleźć stację metra kierujemy się na duży czerwony znak M. Są stacje gdzie przejeżdża zarówno S- tog i Metro. To stacje Vanløse i Nørreport.

    Symbol stacji metra
    Metro
                    
      
  • Autobusy

    Jak dla mnie najgorszą formą transportu jest autobus. Zazwyczaj jest zatłoczony, stoi w korkach i zatrzymuje się na wszystkich możliwych stacjach. Większość przystanków jest na żądanie, trzeba nacisnąć przycisk stop. Autobusy kursują z dużą częstotliwością w godzinach szczytu, co 5- 10 min. Autobusem dojedziemy praktycznie wszędzie. Jest to opcja dla osób, które do domu lub pracy nie dojadą metrem lub kolejką.
    Do autobusu wchodzimy zawsze pierwszymi drzwiami. Pokazujemy kierowcy ważny bilet bądź kupujemy go właśnie u kierowcy za gotówkę. Z autobusu wychodzimy drzwiami tylnymi bądź środkowymi. W autobusie możesz przewieźć rower.

Bilety na komunikację miejską

Jak to jest z tymi biletami. Mamy kilka rodzajów i możliwości.

  • Bilet miesięczny- Pendler kort

Jest to najlepszy i najtańszy bilet. Jest imienny i masz nie ograniczoną ilość przejazdów. Dla osób dojeżdżających do pracy komunikacją miejską to najbardziej komfortowe rozwiązanie. Bilet miesięczny na 2 zony kosztuje 360 koron a na wszystkie zony 1200 koron. Na ile zon kupimy bilet zależy od indywidualnych potrzeb. Ja kupuje na 7 zon za 1035 koron. Posiadając bilet miesięczny możemy kożystać ze wszystkich form komunikacji miejskiej, tj S- tog, metro, autobus oraz pociąg regionalny w drugiej klasie. Nie można jedynie kożystać z pociągów klasy intercity. Z biletem na 2 zony możemy przejechać jedynie przez 2 zony. Będąc w innej zonie niż te wymienione na bilecie, np mając bilet na pierwszą i drugą zonę (01, 02) a w czasie kontroli będąc w innej zonie np 32 dostaniemy mandat w wysokości 750 koron. Pierwszy bilet miesięczny kupisz w kasie, punkcie sprzedaży biletów przy Nørreport Station, trzeba mieć swoje zdjęcie twarzy. Co jeśli zapomnisz swojego biletu miesięcznego a trafi się kontrola? 2 razy w roku możesz zapomnieć swojego biletu podczas kontroli. Pracownik kontroli wystawia Ci mandat. Następnie na adres emial wskazany na bilecie wysyłamy kopię naszego biletu wraz z numerem kontroli, bądź kopią mandatu. Po około jednym tygodniu otrzymamy informację, że zamiast 750 koron musimy zapłacić 100 koron w wyznaczonym terminie. Znam przypadek, że kolega zapomniał skasować clippekort i dostał mandat. Następnie w ten sam sposób wysłał maila. Napisał, że jest z zagranicy, obecnie nie pracuje, śpieszył się itd.. i również dostał informację o zmniejszeniu kary do 100 koron. Także zawsze warto próbować.

Bilet miesięczny
           
                                             
  • Rejsekort
    Karta rejsekort to rozwiązanie dla osób które podróżują rzadko. Są trzy rodzaje rejsekort: imienna, flexi- karta którą możemy pożyczyć oraz karta anonimowa. Kartę imienną może używać osoba, której zdjęcie i nazwisko widnieje na karcie. Podróżując z tą kartą otrzymujesz największy rabat na przejazd. Kartę flex możesz pożyczyć, ponieważ nie ma na niej nazwiska. Tak samo jest w przypadku karty anonimowej ale na te dwie karty rabat na przejazd  jest mniejszy.

  • O co chodzi z Rejsekort?
    Na stacjach S- tog, czy metra oraz w autobusach stoją małe znaki z niebieskim okrągłym punktem "blå punkt". To właśnie one posłużą do zalogowania się i wylogowania z podróży z rejsekort. Kartę wyrabiamy w punkcie sprzedaży biletów, przez internet lub na dworcu centralnym. Do imiennej karty personel zrobi nam zdjęcie twarzy na miejscu przez kamerę. Karta imienna jest za darmo, przy wyrabianiu musisz zapłacić jedynie za pierwsze przelanie środków na kartę, które są  pełni na wykorzystanie i najmniejsza suma doładowania to 100 koron. Karta flexi kosztuje 50 koron a anonimowa 80 koron. Kartę możesz doładować w maszynach na stacjach oznaczonych znakiem rejsekort przez użycie karty kredytowej. Całkowita kwota na koncie karty przeznaczona jest na przejazdy. Cena jednego przejazdu na rejse kort przez dwie zony to zazwyczaj koszt 12- 16 koron. Cena może się zwiększać lub zmniejszać w zależności od dnia i pory. Np w weekend i święta oraz w godzinach wieczornych zapłacimy mniej. Im większa odległość tym mniej zapłacisz za przejazd. W weekend, wieczorem przez 5 stref można czasami zapłacić 20 koron. Cena za przejazd jest bardzo ruchoma. Nigdy nie wiesz ile zapłacisz ale zawsze dużo mniej jak za zakup biletu jednorazowego.
    Przed rozpoczęciem podróży musisz się zalogować na znaku z napisem check ind, tak samo jeśli zmieniasz linię bądź środek transportu, np z pociągu przesiadasz się do autobusu to w autobusie musisz ponownie przyłożyć kartę do znaku check ind. Gdy podróż się kończy musisz się wylogować przykładając kartę do znaku check ud. Na znaku będzie wyświetlona kwota jaką zapłaciłeś za przejazd oraz dostępne środki. Jeżeli na koncie masz za mało pieniędzy na przejazd nie zalogujesz się, wtedy musisz doładować kartę w maszynie. Po wylogowaniu znak poinformuje cię sygnałem, że na koncie jest  już mało środków. Za nie wylogowanie się w czasie 4 godzin od zakończenia podróży zostaje automatycznie pobrana kwota 50 koron. Lepiej pamiętać żeby się wylogować ponieważ wtedy zamiast oszczędzać karta generuje nie potrzebne koszty. Z rejsekort możesz dowolnie zmieniać środki transportu, zawsze logując się na nowo a wylogowując dopiero na samym końcu podróży.

    Rejse kort imienna
                                          
  • Klippekort

    Dużo osób kupuje taki bilet. Jest to jedyny bilet jaki trzeba skasować w kasowniku. Jest to karta, która zawiera 10 biletów i polega na odcinaniu biletów w kasowniku. Bilet na dwie zony kosztuje 150 koron, czyli jeden przejazd kosztuje nas 15 koron i bilet jest ważny godzinę od momentu skasowania biletu. Klippekort na 3 zony kosztuje 200 koron itd. Możesz poruszać się przez dowolne dwie, trzy lub więcej zon w pionie, ale przez wszystkie w poziomie(patrz tabela na dole). Czyli na bilecie na 2 zony możesz przejechać przez np. 31 i 41 zonę ale także wzdłuż zony 30 i 40 czyli 31, 32, 33, 34,... 41, 42, 43... itd. Na klippekort można korzystać ze wszystkich form transportu publicznego. Kupisz go w maszynie z biletami na stacjach lub w kioskach.  Ceny oraz zakres przejazdu na klippekort na zdjęciach na dole.
    Wycofane ze sprzedaży 8.02.2015- tylko do skasowania zakupione wcześniej bilety, ostatni klip 30 czerwca, wtedy to kasowniki znikną ze stacji.
    Klippekort
    Kasownik

  • Bilet jednorazowy

Bilet jednorazowy kupisz w maszynie  na stacjach lub u kierowcy w autobusie. Jest to najdroższy bilet i najlepiej kupować w ostateczności. Cena jednego przejazdu na 2 zony to przyjemność kosztu 24koron. Bilet jest ważny godzinę od kupienia i obejmuje wszystkie środki transportu, w tym zmianę środka transportu w czasie ważności biletu. Czyli po zakupie biletu przez godzinę możesz jechać zarówno metrem autobusem itd. Zakupiony bilet na więcej jak 2 zony  ma więcej czasu ważności, który podany jest na bilecie np.  2 timer- 2 godziny.



Schematy komunikacji miejskiej:
Komunikacja S- Tog i Metro, dsb.dk

                                           
Zony, dsb.dk


Stacje metra oraz zony, dsb.dk
Zakres Klippekort, dsb.dk

Ceny biletów, dsb.dk


Więcej informacji można znaleźć na stronie dsb.dk, rejseplanen.dk
Źródło zdjęć dsb.dk

Pytania?
Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie transportu lub biletów chętnie na nie odpowiem- zostaw komentarz.



41 komentarzy:

  1. Witam.
    Czy mogę prosić o informacje na temat biletów City Pass ? Wiem że są one na wszystkie strefy i wszystkie środki lokomocji po Kopenhadze. 24 i 72 godzinne /80 i 200 koron/. Gdzie można kupić i jak z kasowaniem.
    Dziękuje za odpowiedz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trochę odpowiem sobie sam . City Pass można kupić w automatach na wszystkich stacjach metra.OK.Czy te automaty przyjmują tylko bilon ? Pytam bo miałem przygodę bo nie mogłem rozmienić pieniędzy /noc/.Czy już mając bilet City Pass kasujemy go za każdym razem ?. Od kiedy liczona jest ważność biletu. Od momentu kupna czy od pierwszego skasowania jeżeli się go kasuje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć,
      po pierwsze City Pass działa tylko w czterech strefach, 1,2,3,4. Czyli pozwala za swobodne poruszanie się z lotniska do centrum. Lotnisko to zona nr 4, centrum zona 1. Jak wyjedziesz poza te zony np do Charlottenlund, zona 30, przy kontroli dadzą Ci mandat. Bilet można kupić w maszynie na stacjach kolejowych. Automat przyjmuje tylko monety i płatności kartą. Bilet z maszyny jest ważny od momentu wydrukowania przez 24 h. Nie kupowałam takiego biletu ale podejrzewam że nie można go kupić na zapas. Bilet można kupić także na dworcu centralnym przy okienkach i w punktach sprzedaży biletów np.na Norreport. Można kupić także przez internet, wtedy dostajesz bilet w formie SMS i tu możesz wybrać dzień, od którego ma być ważny, np od jutra, ale godzina ważna od godziny zakupu- godziny nie możesz zmienić: link: http://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/iframe-movia
      Można też kupić przez aplikację na smartphonie, co jest bardzo wygodną opcją. Aplikacje można pobrać za darmo na androida i iphone, nazywa się DOT Mobilbilletter, link: https://itunes.apple.com/dk/app/mobilbilletter-hovedstaden/id494862453?mt=8,
      Poza tym polecam zaopatrzyć się w rejse kort, to najtańsza opcja w tym momencie, wystarczy ją doładować i pamiętać się zalogować i wylogować. Sama man dwie karty imienną i flex dla znajomych i rodziny przyjeżdżających do Danii. :)

      Usuń
  3. Jeszcze tylko jedno pytanie. Czy kasujemy za każdym razem bilet ?
    Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bilet mamy przy sobie cały czas podczas tych 24h i pokazujemy do kontroli w tej samej formie, bez kasowania (bilet wygląda jak normalny jednorazowy tylko ważny jest od momemtnu wydrukowania przez określony na bilecie czas).
      Poza tym przypominam, że to klip korty kasowało się w kasowniku i jeśli ktoś kupił na zapas to polecam się pozbyć jak najszybciej, gdyż ostatni klip jest przewidziany na początek czerwca i wtedy to prawdopodobnie kasowniki ze stacji znikną na zawsze :)

      Usuń
  4. Witam. Jak wygląda sprawa z wypożyczaniem rowerów miejskich? Czytałem wielokrotnie, że są one darmowe, trzeba tylko wrzucić kaucję 20 koron. Czy to nadal jest aktualne?

    OdpowiedzUsuń
  5. ah, i jeszcze jedno - czy automaty biletowe przyjmują tylko bilon, czy banknoty też? Bo, jak sądzę, karty bez problemu...

    OdpowiedzUsuń
  6. Hej
    Słowa tanie i za darmo w Danii nie istnieje :)
    A tak na poważnie city bike kosztuje: rejestracja za darmo, 25 dkk za godzinę, 200 dkk depozytu, zwrotny do dwóch dni.
    Jeżeli chcesz użyć jednokrotnie bądź parę razy to opcja dla Ciebie. Możesz też kupić miesięczny abonament za 70 dkk a wtedy godzina jest za 6 dkk.
    Żeby mieć pewność, że rower będzie na Ciebie czekał możesz sobie go zarezerwować za 10 dkk.
    Ceny: http://bycyklen.dk/en/pricing/
    Depozyt:http://bycyklen.dk/en/pricing/deposit/
    Jak wypożyczyć: http://bycyklen.dk/en/how-to/
    Rezerwacja: http://bycyklen.dk/en/how-to/bike-booking/

    Co do automatów to przyjmują jedynie karty kredytowe, wszystkie rodzaje oraz monety.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hmm, to jak do tego ma się strona visitDenmark (http://www.visitdenmark.pl/pl/kopenhaga/aktywny-wypoczynek/kopenhaga-najlepsze-na-swiecie-rowerowe-miasto) z takim tekstem: "Powszechnie dostępne, miejskie kolorowe rowery umożliwiają wszystkim odwiedzającym Kopenhagę doświadczanie jej uroków na dwóch kółkach za 20 DKK kaucji zwrotnej". W przewodniku (najnowszym, z tego roku) mam to samo... coś się pozmieniało, czy ktoś pisze w tych tekstach bzdury?

      Usuń
    2. W moim przewodniku jest napisane, że w ogóle gdzieś są darmowe rowery, bierzesz i idziesz, ale raczej nikt nie wie gdzie one stoją, a jak ktoś wie gdzie jest taki punkt to po prostu nie ma tam żadnego roweru bo nikt go nie zwraca do miejsca.
      Co do Visit Denmark i przewodników, wydaje mi się, że chodzi im bardziej o dostępność wypożyczenia.W każdym warsztacie rowerowym mają rowery do wypożyczenia od 50 do 100 dkk za dzień, za dwa dni 150 dkk itd.
      Znalazłam kilka wypożyczalni w rozsądniejszej cenie i w dobrej lokalizacji w centrum Kopenhagi.
      http://baisikeli.dk/index.php?id_cms=29&controller=cms przy stacji Dybbølsbro St
      http://www.cykel-basen.dk/information/bike-rental-copenhagen.html Valby
      http://rentabikeincopenhagen.com/our-bikes/ Nyhavn

      Usuń
    3. myślę, że jednak chodzi o pierwszą opcję - co potwierdziło się w jakiejś innej relacji: faktycznie jakieś darmowe rowery są, ale jest ich na tyle mało, że dorwanie jakiegoś graniczy z cudem ;)

      co do cen to zapewne patrząc na ogólne ceny duńskie to nie jest to drogo, ale my tam będziemy po kilkunastu dniach spędzonych w Szwecji, zapewne już na resztkach funduszy, więc może się okazać, że lepiej przejść się pieszo niż wydać te 80 DKK razy dwa ;)

      Usuń
    4. Faktycznie ciężko powiedzieć czy to mało czy dużo, ceny na pewno nie nalezą do najtańszych, więc znalazłam jeszcze za 75 dkk ;) http://www.cykelborsen.dk/priser/

      Usuń
  7. Hej :-)
    Czy orientujesz się jak najtaniej przemieszczać się pomiędzy dwoma miastami, np Viborg i Vejle?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, nie piszesz jak często jeździsz. Jeżeli do pracy to zawsze najtaniej z miesięcznym. Tu przykładowo z Vejle do Viborg cena 3070 Dkk dorosły. Jednorazowy bilet 230 DKK w II klasie. Najtaniej oczywiście z rejsekort imienną, którą polecam za każdym razem każdemu, cena 149 DKK.
      Więcej w linkach rozpiska cen :P
      Pozdrawiam
      http://www.rejseplanen.dk/bin/query.exe/mn?L=vs_rkfc&ld=hicp2e&seqnr=2&ident=f2.044912171.1435257369&ml=m&outConId=C1-0&tariffClass=STD&cardValue=1&discountLevel=0,0,0&

      http://www.rejseplanen.dk/bin/query.exe/mn?REQ0JourneyStopsS0ID=A%3D1%40O%3DViborg%20St.%40X%3D9398428%40Y%3D56447403%40U%3D86%40L%3D008600176%40B%3D1%40p%3D1435231751%40&REQ0JourneyStopsZ0ID=A%3D1%40O%3DVejle%20St.%40X%3D9536485%40Y%3D55706736%40U%3D86%40L%3D008600073%40B%3D1%40p%3D1435231751%40&date=25.06.15&time=20:51&timesel=depart&start=1& Kliknij na prisinfo :)

      Usuń
  8. JUtro z grupa znajomych lecimy przez Kopenhage, ladujemy na lotnisku o 11:20 i wylot mamy 4:55. Zastanawiam sie czy jestesmy w stanie dotrzec z lotniska do miasta, zobaczyc Syrenke i wrócić tak zeby zdazyc na samolot. jakie bilety najlepiej kupic i jak zorganizowac najlepiej przesiadki z metra do metra.Wszelkie rady bardzo cenne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć, Tak, Syrenka na pewno jest warta zobaczenia :)
      1. Metro z lotniska odjeżdża co 3 min. Do centrum jedzie około 15 min więc myślę że na luzie zobaczycie syrenkę i jeszcze pod pałac królewski zdążycie.
      2. Proponuje zdać bagaż, jeżeli macie, wcześniej. Zorientujcie się gdzie jest odprawa, żeby nie błądzić po powrocie i ruszajcie w miasto.
      3.Metro odjeżdża z samego lotniska, często też na stacji stoi obsługa, która w razie czego doradzi jaki bilet kupić. Tam na maszynie jest zresztą napisane jaki, po angielsku. Jeżeli będzie obsługa zapytajcie jaki bilet najlepszy na parę godzin, może dla grupy. Jednorazowy bilet jest ważny jakiś czas np. godzinę, więc może załapiecie się na powrót.
      4. Na pewno trzeba będzie kupić bilet na 4 zony (chyba 36 DKK) do centrum (na maszynie jest napisane) ale można zapytać ewentualnie o jakąś lepszą opcję.
      5. Na lotnisku wsiadacie w metro na Vanløse, czyli oba, przesiadacie się na nørreport station w pociąg (wchodzicie na górę, zapytacie o S train, i tam na stację østerport. Wszystkie pociągi przez nią przejeżdżają, więc tylko wsiąść w dobrym kierunku. Ze stacji jest z 15 min z buta do syrenki, więc trzeba będzie się pośpieszyć. W nawigacji wpiszcie den lille havfrue. Albo zapytajcie o drogę :)
      6. Z syrenki idąc wzdłuż wybrzeżem jakieś 5 min zobaczycie operę królewską i zamek królewski, a następnie zapytać o stację metra Kongens Nytorv, rzut beretem. Metro w kierunku lufthavn. Ale to jak już będziecie chcieli. Jak nie to cofacie się na østerport na S train a później metro.
      7. Pamiętajcie o nawigacji albo mapie, darmowe na lotnisku.
      Trasa ze stacji østerport do syrenki i z syrenki przez zamek do stacji Kongens Nytorv: https://www.google.pl/maps/dir/%C3%98sterport+St.,+Copenhagen,+Denmark/The+Little+Mermaid,+Langelinie,+2100+K%C3%B8benhavn+%C3%98/@55.6929487,12.5885332,16z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x465252e1e6c8bb79:0x6ffb31788939aede!2m2!1d12.5870104!2d55.692036!1m5!1m1!1s0x464c90eb8d422103:0xdfa8900ca2351e3c!2m2!1d12.5992828!2d55.69286!3e2?hl=en

      https://www.google.pl/maps/dir/Kongens+Nytorv,+Copenhagen,+Denmark/The+Little+Mermaid,+Langelinie,+2100+K%C3%B8benhavn+%C3%98/@55.6832957,12.5901126,15z/data=!4m19!4m18!1m10!1m1!1s0x46525317956e2b27:0xbcf5dbf2ceefc16b!2m2!1d12.58514!2d55.6794276!3m4!1m2!1d12.5915904!2d55.6820586!3s0x46525322f6c95f69:0xf4e61455336bc592!1m5!1m1!1s0x464c90eb8d422103:0xdfa8900ca2351e3c!2m2!1d12.5992828!2d55.69286!3e2?hl=en
      8. Przed stacją Kongens Nytorv można zjeść słynnego duńskiego hot doga :)

      Usuń
    2. Bilet jaki trzeba kupić to na 3 strefy: 4,3 i jeden, do zakupu w maszynie na stacji.

      Usuń
  9. Mam mieszkać w kongens lyngby ul. plovvej. Proszę o pomoc, bo nie mam pojęcia jak mam się tam dostać z centrum kopenhagi także po godzinie 22 i ile będzie to kosztować. Będę baaaardzo wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z dworca centralnego jedzie s train Linia A, jedzie około 20 min. Tu masz link, możesz dowolnie zmieniać stacje i czas wiec sprawdź sobie w dzień który masz jechać. Bilet kupujesz w maszynie na 4 strefy, wpisując stacje docelowe takie jak wpisałam w linku. Jak coś poproś o pomoc. Koszt 48 koron.
      http://www.rejseplanen.dk/bin/query.exe/en?REQ0JourneyStopsS0ID=A%3D1%40O%3DHovedbaneg%E5rden%40X%3D12561930%40Y%3D55673791%40U%3D86%40L%3D000050139%40B%3D1%40p%3D1445003404%40&REQ0JourneyStopsZ0ID=A%3D1%40O%3DLyngby%20St.%40X%3D12503105%40Y%3D55768088%40U%3D86%40L%3D008600675%40B%3D1%40p%3D1445003404%40&date=18.10.15&time=22:30&timesel=depart&start=1&
      Mapa: https://www.google.com/maps/dir/Hovedbanegården,+Kopenhaga,+Dania/Plovvej,+2800+Kongens+Lyngby,+Dania/@55.6673436,12.5394676,11z/data=!4m8!4m7!1m2!1m1!1s0x4652530d553f977b:0x54f21aeb5e0473a1!1m2!1m1!1s0x46524e6ffbba420d:0xda949547a574a19b!3e3

      Usuń
    2. Dzięki!!! naprawdę bardzo mi pomogłaś :)

      Usuń
  10. Cześć, czy wiesz może jakie warunki muszę spełniać żeby otrzymać Bilet miesięczny? np przy Rejsekort wymagają CPR a jeśli nie, to dwóch rożnych dokumentów potwierdzających tożsamość. Na temat biletu miesięcznego nigdzie nie mogę znaleźć informacji:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej z tego co znalazłam o rejsekort to po prostu najlepiej będzie się przejść do punktu sprzedaży, w Kopenhadze znajduje się na dworcu głównym, tam załatwisz kartę od ręki, zdjęcie też ci zrobią jeśli chcesz kartę imienną. A jak nie to trzeba wypełnić jakieś dokumenty online. Jeżeli nie masz CPR i żółtej karty to tak jak mówisz, potrzebne kopie dwóch dokumentów potwierdzające tożsamość i adres "New customer: Send copies of two different types of proof of identity. One of these should preferably have a photo and at least one must include your address. Valid proof of identity: health insurance card, passport, residence permit, driving licence,baptism or birth certificate, pension notification or proof of address (issued within the last 12 months)". Link do informacji o potrzebnych dokumentach do wypełnienia: http://www.rejsekort.dk/customer-forms-in-english.aspx.
      Jeżeli chodzi o bilet miesięczny to na pewno konieczna jest żółta karta ale może są wyjątki dla tych co nie mają. Nie znalazłam informacji na ich stronie ale wysłałam maila na obsługę klienta: kundehenv@dsb.dk, odpowiadają w ciągu kilku dni. Jeżeli to pilne polecam zadzwonić na numer 70 13 14 15 z Danii i +4570 13 14 18 z Polski, tam uzyskasz informacje od razu. Będę pisać jak się odezwą. Pozdrawiam

      Usuń
    2. Więc dostałam maila zwrotnego od DSB. Z jego treści wynika,że osoba nie posiadająca CPR ani żółtej karty ma przyjść do punktu sprzedaży ze zdjęciem i dokumentem potwierdzającym tożsamość, może być ID. W mailu napisałam, że znajomy z Polski przyjeżdża na praktykę do restauracji na 2 miesiące i nie będzie się starał o CPR. A oto oryginalna odpowiedz. Pozdrawiam
      "Dear Customer

      Thank you for contacting DSB regarding Monthly card.

      Your friend just have to come with a picture and something with his name on.

      If you need assistance or have any questions, you are welcome to contact us by phone +45 70 13 14 15 seven days a week between 7:00 a.m. to 8:00 p.m.

      Yours sincerely,

      Solvejg Kristensen
      CCT1"
      Punkt sprzedaży biletów znajduje się aktualnie na Vesterport w Kopenhadze, o innych nie wiem.

      Usuń
  11. Super! Baaaardzo Ci dziękuje za pomoc:)

    OdpowiedzUsuń
  12. Super strona i bardzo pomocna.
    Mam pytanie czy student kupując bilet miesięczny ma zniżki. Będę potrzebował biletu na 5 stref (chyba)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cześć student ma zniżkę na bilety ale nie jestem pewna 100 % ile, nie więcej jak 50 %. Zainstaluj sobie aplikację na tel "dot mobilbilletter" tam po podaniu numeru telefonu można zobczyć ceny większości biletów a także kupić.
      Pozdrawiam

      Usuń
  13. Mam pytanie czy na bilet miesięczny student dostaje znizkę.

    OdpowiedzUsuń
  14. Hej! Jaki bilet na komunikację miejską najlepiej kupić? Myślę o miesięcznym na 4-5 stref. Czy kupić Periodekart, Voksane 30 dni czy FelxCard 30 dni? Czy studentom przysługują jakieś zniżki? Będę dojeżdżać z Albertslund do strefy 1.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej nie jestem pewna ale studenci mają chyba 50 % zniżki. Najbardziej opłaca się billet miesięczny jeżeli jeździsz min 6 razy w tygodniu. poniżej link do cen dla dorosłych, dla studentów nie znalazłam bo wszędzie wyskakuje że najlepszym biletem dla studenta jest ungdomskort więcej poczytasz na ungdomskort.dk, (na dole strony in english albo translator) to taka karta z chipem dla studentów, wychodzi mega tanio dlatego o to pytać na uczelni a jak nie to pisz maila do dsb. Gdzieś w komentarzach podawałam maila kontaktowego, oni wszystko pięknie Ci wytłumaczą :)
      http://www.dsb.dk/find-produkter-og-services/periodekort-til-hovedstadsomradet-voksen/se-din-pris/
      http://www.dsb.dk/find-produkter-og-services/#2045, tutaj zaznaczyłam bilet dla studenta i nawet nie ma tego miesiecznego więc coś jest na rzeczy z tym ungdomskort.
      Pozdro daj znać może Twoja odpowiedź pomoże innym. Jak coś to pisz będziemy szukać dalej :)

      Usuń
  15. Hej! Wybieramy się w listopadzie na 4 dni do Kopenhagi w 5 osób- wszyscy dorośli (2 osoby starsze, 1 w średnim wieku i 2 młode). Mamy zamiar spędzić czas na muzeach i zwiedzaniu. Nie wykluczamy odwiedzenia miast pod Kopenhagą. Jaki transport najbardziej polecasz i którą z opcji zapłaty za podróże?
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, zgłębiłam temat dosyć szeroko i właściwie ciężko powiedzieć jaki bilet wybrać. JEżeli Kopenhaga to City pass, bilet na 72 godziny kosztuje 200 dkk za osobe, poruszasz się w obszarze zon 1,2,3,4.
      JEżeli chcecie wejść do większosci atrakcji polecam kupić Copenhagen Card, trochę drogo ale musicie zobaczyć co chcecie zobaczyć i jakie są ceny biletów, za dużo w jeden dzień nie zobaczycie. Załóżmy dwie atrakcje. Transport na terenie zon 1,2,3,4 w cenie a bilet na 24 h kosztuje 379 dkk.
      Jak zdecydujecie się na wyjazd za miasto to kupcie bilet DSB Minigruppe w maszynie na stacji. Od 3-7 osób, na pociągi DSB, takie szare, rabat w cenie w porównaniu ze zwykłym biletem około 30 %.
      https://www.dsb.dk/find-produkter-og-services/citypass-hovedstadsomradet/ o city pass
      https://www.dsb.dk/find-produkter-og-services/citypass-hovedstadsomradet/se-pris/- ceny city pass
      http://www.copenhagencard.dk/priser-og-betingelser- ceny Copenhagen Card
      http://www.copenhagencard.dk/gratis-attraktioner- atrakcje w cenie Copenhagen Card
      https://www.dsb.dk/find-produkter-og-services/dsb-minigruppe/- o DSB minigruppe
      Wszystkie bilety najlepiej kupić na telefon, wtedy nie myślisz o nim a tel masz zawsze przy sobie.
      Polecam ponadto rozważyć wynajem samochodu, może wyszłoby taniej dla 5 osób?

      Usuń
  16. Hej, czy mogę mieć pytanie? Jaki bilet najlepiej kupić żeby dostać się metrem z lotniska do centrum, potem około 2och dni zwiedzanie Kopenhagi, dalej wyjezdzam do Ringe gdzie spędzę u znajomych około 4 dni, i znowu powrót metrem z centrum Kopenhagi na lotnisko. Chodzi mi tylko o bilet w stolicy. Bo do Ringe pojadę koleją więc tam muszę mieć osobny bilet na pociag. Byłabym bardzo wdzięczna za poradę. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, polecam zapoznać się z postem o citypass :) https://dwiekostkicukru.blogspot.com/2015/06/copenhagen-card-city-pass.html
      Jest to bilet całodniowy za 80 koron, na strefy 1-4 czyli całe centrum i lotnisko(zapoznaj się też z mapką stref żeby wiedzieć o co chodzi) https://dwiekostkicukru.blogspot.com/2014/11/transport-w-danii.html
      Jest to najtańsza opcja i moim zdaniem najlepsza. Bilet kupisz w aplikacji i w razie kontroli lub w autobusie kierowcy pokazujesz bilet na telefonie. Bilet ważny od momentu zakupu.
      Więcej doczytaj w linkach, które wkleiłam :)

      Pozdrawiam, jak coś to jeszcze pytaj

      Usuń
  17. Pretty! This has been a really wonderful post.
    Thank you for supplying this info.

    OdpowiedzUsuń
  18. Hej, proszę o pomoc. Na ile zone powinnam kupić bilet jeśli muszę dostać się z Ørestad St. do stadionu Broendby? Jeśli zmianie nie uległy zasady, mogę kupić bilet u kierowcy, ale wolę wiedzieć także jak to wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  19. Hej, proszę o pomoc. Jeśli muszę dostać się z Ørestad St. do Broednby Stadion, ile zon pokonam autobusem S500? Można kupić bilet u kierowcy, ale wolę wiedzieć w razie czego jak to wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, sprawdź na rejseplanen.dk. Tam pokaże ile kosztuje bilet. U kierowcy zapłacisz gotówka, możesz te kupić w aplikacji dot mobilbiletten i w rejseplanen

      Usuń
    2. Dziękuję bardzo :)

      Usuń
  20. w sobotę lądujemy z rocznym synkiem( w wózku) i z walizką na lotnisku w Billund, potrzebujemy dostać się do miejscowości Baekke. Na mapie pokazuje nam autobus 166 z przesiadką do 111. Jaki bilet powinnam zakupić? gdzie?
    Dodam ze 17/09 bedziemy ta sama trasą wracać na lotnisko

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej, z tego co widzę na rejseplanen.dk to bilet kosztuje 44 dkk. Kupisz u kierowcy w autobusie, powiesz że na 4 zony albo do przystanku docelowego, ale pan może nie będzie wiedział gdzie, bo i tak będziesz się przesiadać, no ale spróbuj. Bilet ważny jest jakiś czas np. 2 godz. (zobaczysz na bilecie) więc jak będziesz wsiada∂ do tego drugiego to tylko pokażesz kierowcy, o ile będzie jeszcze ważny, całą podróż zajmie 1godz 40, chyba że coś źle wpisałam :) najwyżej sprawdz sama, jak wpiszesz nazwy miejscowości i przystanek który cię interesuje to zjezdzasz na dół i jest tam ikonka vis pris, klikasz i patrzysz ile kosztuje enkeltbilet. Trzeba mieć gotówkę. Jakby czas na bilecie się skończył jak bedziesz jechać to kierowca w tym drugim autobusie może będzie kazał ci dokupić, ale oni raczej tak wnikliwie nie sprawdzają, za to kanary tak :) ale nie wiem czy w tej części Danii kanary w autobusach w ogóle są :)

      https://www.rejseplanen.dk

      Usuń
  21. Witam.
    Pod koniec października chcę wraz synem odwiedzić Kopenhagę. Poza tym chciałbym w ciągu jednego dnia odwiedzić Roskilde i Helsingor. Jaki bilet musimy zakupić?

    OdpowiedzUsuń