27 czerwca 2015

Wypożyczalnie rowerów w Kopenhadze

Kopenhaga nazywana jest na świecie małą Holandią. Jednak najnowsze statystyki wskazują, że w Danii jest już więcej rowerów niż w Holandii. Rowery stoją na każdym rogu, oparte o niemal każde drzewo, słup i ścianę. Stoją ładne, nowe rowery oraz te gorsze, czasami zardzewiałe i wybrakowane. Raczej nikt się nie boi, że zostaną ukradzione. Podejrzany typ koło roweru, bądź ciągnący zablokowany rower nie miał by szans uciec z nim daleko.
Infrastruktura dla rowerzystów jest idealna. Nic mnie tutaj bardziej nie dziwi i zarazem cieszy, jak widok ścieżek rowerowych, rozmieszczonych w całym kraju w nawet najmniejszej mieścinie. Ścieżki rowerowe sprawiają, że możemy czuć się bezpiecznie w ruchu rowerowym, a także jako część ruchu drogowego.
Kierowcy są bardzo ostrożni. Podejrzewam, że zanim przerzucili się na cztery kółka, wcześniej przez paręnaście lat zasuwali do pracy czy szkoły na jednośladzie. Mogę powiedzieć, że rowerzysta na ścieżce, czy też drodze może czuć się bezpiecznie. Oczywiście należy zachować daleko idącą ostrożność.
W całej Kopenhadze i na obrzeżach jest mnóstwo wypożyczalni rowerów. Zacznę jednak od tego, że rower możemy wypożyczyć także w niemal każdym serwisie rowerowym, które znajdują się co kilkadziesiąt, kilkaset metrów. Tam ceny wahają się od 50 do 100 DKK. Oczywiście tańszy rower jest w gorszym stanie. Im więcej dni na wypożyczenie, tym większy dyskont, np. za 2 dni, przy cenie wyjściowej 80 za rower, zapłacimy 120- 150DKK.

Jeżeli chodzi o wypożyczalnie to jest ich również mnóstwo. Raczej nie konkurują ze sobą cenowo, bo i tak znajdą chętnych na wypożyczenie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę poniżej wypisane słowa klucze by znaleźć wypożyczalnie jaka nas interesuje, w dzielnicy i cenie jaką poszukujemy.

  • Cykeludlejning københavn
  • rent a bike copenhagen
  • leje cykel københavn

Przykładowe wypożyczalnie w centrum Kopenhagi:


Lucas cykler na Norrebro, Adres: Fredensgade 15, 2200 Copenhagen N, tel.: 23322 3983, email: luca@lucacykler.dk, ceny od 50 DKK za dzień,Baisikeli, trzy punkty, w tym jedna przy stacji Dybbelsro, Ingerslevsgade 80 1705 København, ceny od 80 DKK za dzień.

Københavns CyklebørsGothersgade 157, 1123 Copenhagen, ceny od 75DKK za dzień. http://www.cykelborsen.dk/priser/


Rentyourbikehere, Nørregade 30, 1165 København, ceny od 75 DKK za dzień.


Ekspresklassiskcykler,  Nørrebrogade 46, 2200 København N, Ceny od 50 DKK za dzień.

Rent a bike, Oslo Plads, 2100 København Østerport Station, ceny od 85 DKK za dzień.

Bike CPH.dk HOLMBLADSGADE 27, 2300 KØBENHAVN S, ceny od 99 DKK,

Global StudentHolmbladsgade 71, 2300 København S opcja dla studentów, cena za wypożyczenie na semestr 900 DKK, za miesiąc 400 DKK.1 komentarz:

  1. christania’s “bike rental copenhagen” bikes are rolling across the city. The system, less than a year old, is funded by christania’s municipal government. It is currently only in one of christania’s 22 administrative districts. Although a 2nd generation system, there are 12 “Houses” in this district, each with around 40 bikes. The yearly subscription cost is the equivalent of $2 US, and allows the use of a bike for up to four hours at a time. In less than a year, there have been 6,000 subscriptions sold. There are larger 3rd generation systems in the world, which do not have a subscription to bike ratio as big as that.

    OdpowiedzUsuń