01 maja 2015

Co zobaczyć w Kopenhadze

Zwiedzanie Kopenhagi


Wiosna za oknem i słońce, w zimnej zazwyczaj Danii. Pogoda zaprasza nas do wyjścia z domu. Sezon zwiedzania można uznać za otwarty. Wystarczy dobry przewodnik i dobry kompan podróży.
Maj to dobra pora na zobaczenie miejsc, na której wcześniej nie mieliśmy ochoty. Pogoda jest idealna, a poza tym nie ma jeszcze tak wielu turystów. Jest to także okres, kiedy przyjeżdżają nasi znajomi, rodzina by zobaczyć kawałek państwa, których jesteśmy małą częścią. Wtedy trzeba pokazać jak najwięcej atrakcji w parę dni i przy okazji mieć czas na odrobinę relaksu.
Lista, którą przygotowałam jest standardową jaką pokazuje moim znajomych w czasie wycieczki do Kopenhagi. Także kolejność nie jest przypadkowa. Pozwala zobaczyć wiele miejsc w jeden dzień, poruszając się jedynie na rowerze.

Zwiedzanie miasta i okolic proponuję rozłożyć na raty. W miarę możliwości zwiedzanie rozpocząć w tygodniu, wtedy nie ma takiego oblężenia zabytków, przez co łatwiej zrobić np.zdjęcie :)
Zapraszam do korzystania z mojego mini przewodnika i odkrywania magicznych miejsc w Kopenhadze.

Krok po kroku

Najważniejsze to mieć przewodnik. który wyjaśni historię oraz znaczenie danego obiektu. Mój sposób na szybki przegląd tematu to zaznaczenie kolorowymi karteczkami stron i opisanie w przewodniku najważniejszych rzeczy do zobaczenia. Nawet przechodząc obok czegoś można szybko znaleźć i przeczytać informację i zaliczyć atrakcję na "tik" 


Poniżej najważniejsze, według mnie miejsca, które trzeba koniecznie zobaczyć, a także dodatkowe atrakcje, które uzupełniają pobyt w Kopenhadze, dla tych, którzy mają więcej czasu.  

Mała Syrenka, Den lille Havfrue

Mała syrenka jest darem ofiarowanym miastu przez Carla Jacobsena, właściciela Browaru Carlsberg. Jacobsen zamówił ją w 1909 roku u znanego rzeźbiarza E. Eriksena, a podczas przygotowywania  do dzieła pozowała mu jego przyszła żona Eline. Rzeźba znajduje się na wybrzeżu w rejonie Langeline, a została odsłonięta 23 sierpnia 1913 roku i od razu stała się symbolem miasta. Rocznie odwiedza ją około miliona turystów.


Cytadela Frederikshavn, Kastelet

Jej budowa została rozpoczęta w 1626 r. by chronić Kopenhagę od strony morza. Twierdza stanowiła część miejskich umocnień. Posiada pięć bastionów, każdy nazwany tytułami panujących wówczas monarchów. 
Po raz ostatni cytadela spełniała swą militarną funkcję w trakcie brytyjskiego bombardowania w 1807 r.
Współcześnie budowla jest najstarszą europejską twierdzą będącą ciągle w użyciu. Kastelet jest parkiem publicznym, możesz tam spotkać biegaczy oraz ludzi z pieskiem.
Więcej informacji na stronie www.kastellet.info



Fontanna Gefiony

Największa w Kopenhadze Fontanna Gefiony, tuż przy parku Churchilla, nie daleko cytadeli. Ufundowana przez Browar Carlsberga, jak większość rzeźb, pomników i muzeów w Kopenhadze, a odsłonięta w 1908 roku. Fontanna przedstawia nordycką boginię, która popędza byki, spod których kopyt tryska woda. Ta rzeźba związana jest z legendą z mitologii nordyckiej, według której, Gefiona mogła objąć w posiadanie tyle ziemi szwedzkiego króla Gylfe, ile tylko zdołała zaorać w ciągu jednego dnia i jednej nocy. Bogini przemieniła swych synów w pełnej mocy byki i w wyznaczonym czasie przeorała terytorium odpowiadające dzisiejszej Zelandii.
Obok fontanny znajduje się anglikański Kościół Św. Albana, zbudowany z piaskowca wydobytego z miejscowośći Faxe oraz łupanego krzemienia.





Opera Królewska

Całkowita powierzchnia budynku wynosi 41 000 m. kw. Pod ziemią znajduje się pięć z czternastu kondygnacji. W budynku jest ponad 1000 pomieszczeń, w tym wiele sal prób dla śpiewaków operowych, tancerzy baletowych oraz duża sala prób dla Royal Danish Orchestra, a sufit w sali głównej ozdobiono 150 000 listkami z 24-karatowego złota, co odpowiada 1,5 kg tego kruszcu. W sali mieszczącej scenę główną znajduje się widownia na około 1400 osób, natomiast w Takkelloftet, gdzie mieści się scena eksperymentalna, może zasiąść 275 osób. Więcej informacji na stronie www.kglteater.dk/whats-on/opera




Zamek Królewski, Amalienborg

Amalienborg to cztery barokowe pałace, z których jeden stanowi rezydencję królowej Małgorzaty II. Na środku placu znajduje się posąg Fryderyka V na koniu i jest centralnie na drodze łączącej wybrzeże z Marmurowym Kościołem. Dziedziniec pałacu jest dostępny dla ruchu pieszego oraz kołowego, co pokazuje otwartość duńskiej monarchii wobec społeczeństwa. Uroczysta zmiana warty przed pałacami odbywa się codziennie o 12. Obecność Królowej w pałacu znamionuje duński sztandar nad pałacem Christiana IX, a obecność następcy tronu flaga nad pałacem Christiana VIII. Wiecej informacji na stronie www.kongernessamling.dk/amalienborg


Kościół Marmurowy

Kościół wieńczy drogę z Amalienborgu. Jego główną cechą jest największa w Skandynawii kopuła wsparta na 12 kolumnach. Kopuła jest podzielona na 12 części, której każda ozdobiona jest postaciami aniołów i podobizną jednego z 12 apostołów. Na zewnątrz widnieje łaciński napis"Herren ord bliver evindelig", co oznacza: słowo pana trwa na wieki.


Nyhavn

Nyhavn oznacza Nową Przystań i jest portową uliczką. Najstarszy budynek oznaczony jest Nyhavn 9 z 1661 roku, w którym przez pewien czas mieszkał H. Ch. Andersen. Jest to turystyczna uliczka, gdzie można napić się piwa czy przekąsić coś w mocno turystycznej cenie. Warto przyjść tu z własnym ekwipunkiem, usiąść w słońcu nad kanałem i rozkoszować się klimatem gwarnego wybrzeża.


Rosenborg

Pałac Rosenborg budowany był od 1606 roku i był siedzibą króla Chrystiana IV. Nazwa pałacu oznacza Zamek Różany. Zamek przetrwał z niemal nienaruszonym stanem wnętrz i dlatego stanowi teraz muzeum. Jest tam kamienny pasaż z pamiątkami oraz kawiarnia. Zwiedzając znajdziemy tam gabinet króla, sypialnie Chrystiana IV. Na pierwszym piętrze liczne pokoje monarchów oraz tzw. pokój różany i gabinet lustrzany ze wszystkimi akcesoriami z życia króla. Drugie piętro to sala bankietowa monarchów. W piwnicach znajduje się skarbiec królewski oraz zbiory królewskich win. Zamek otaczają rozległe ogrody Kongens Have. 
Więcej informacji na stronie www.kongernessamling.dk/rosenborg






Torvehallerne KBH

Jest to hala targowa powstała w 2011 roku. Można tam znaleźć sklepy oraz małe restauracyjki i kafejki.  W torvehallerne można rozkoszować się ferią smaków, każdy znajdzie coś dla siebie, począwszy od sklepiku z towarem z Bornholmu, po mięso od lokalnego rzeźnika i hiszpański tapas bar. Można tam zjeść na miejscu, a także zamówić na wynos. www.torvehallernekbh.dk. Więcej o torvehallerne znajdziesz w poście tutaj.




Norrebro

Jedna z bardziej atrakcyjnych dzielnic nad jeziorkami dla młodych ludzi oraz turystów, zamieszkana przez multikulturową społeczność. Prawie każdego tygodnia można się spodziewać imprez masowych lub małych koncertów czy eventów tematycznych. Porozstawiane sceny czy budki z jedzeniem przyciągają mieszkańców Kopenhagi i okolic niemal co tydzień. Omijając tłum możemy się zaszyć w przytulnych kawiarniach czy restauracjach z nordycką kuchnią. Jest to miejsce specyficzne, więc trzeba poczuć klimat miejsca, pozostawiając uprzedzenia i chandrę w domu. Spacerując małymi klimatycznymi uliczkami każdy znajdzie coś dla siebie.




Grób Hansa Christiana Andersena

Andersen został pochowany w Kopenhadze na cmentarzu Assistens Kirkegaard w 1875 roku. Z Kopenhagą związany był przez prawie 56 lat swojego życia a zatem można tu znaleźć liczne ślady jego życia. Pomniki mistrza znajdziemy w Ogrodach Królewskich przy zamku Rosenborg oraz obok ratusza, od strony Bulwaru Andersena. W stolicy jest także kilka domów, w których mieszkał Andersen, z najbardziej znanym na Nyhavn 20. Także nie zapomnijmy, że pomnik Małej Syrenki przedstawia jedną z postaci z jego  baśni. 




Ratusz- Rådhuset

Monumentalna budowla zdobi początek starego miasta z najwyższą konstrukcją w mieście, wieżą osiągającą 106,5 metra. We frontowej ścianie można podziwiać rzeźbę założyciela Kopenhagi biskupa Absalona. Naokoło rzeźby można podziwiać posągi strażników miejskich z różnych epok. Pod posągiem Absalona znajduje się balkon, z którego podczas swej obecności w ratuszu, ukazuje się sama królowa. Sporą atrakcją jest także Zegar Świata Jensa Olsena, składający się z 18 tarcz i 12 mechanizmów, wskazuje godziny we wszystkich strefach czasowych oraz położenie słońca.
Zwiedzanie ratusza darmowe pn-pt, 8:00- 17:00, zwiedzanie z przewodnikiem 30 DKK, wejście na wieżę 20 DKK, a zwiedzanie zegara 10 DKK dorośli i 5 DKK dzieci.





Christiansborg, Parlament

Christiansborg zwany także wyspą Slotholmen. Obowiązkowy punkt na mapie Kopenhagi do zobaczenia. W tym miejscu biskup Absalon wybudował pierwszy zamek, a współcześnie miejsce to jest siedzibą parlamentu, premiera, Sądu Najwyższego oraz pokoi reprezentacyjnych rodziny królewskiej. Tym samym w jednym miejscu mają siedzibę trzy władze: ustawodawcza, sądownicza i wykonawcza. Przed wejściem do zamku można zobaczyć konną statuę Fryderyka VII dzięki któremu w 1849 roku została zmieniona konstytucja Danii z monarchii absolutnej w parlamentarną.
Planując wizytę w Christiansborg można zarezerwować więcej czasu by zobaczyć cały kompleks, czyli katakumby z ruinami błękitnej wieży, gdzie była uwięziona przez 22 lata córka Christiana IV, Eleonora Krystyna, Można zobaczyć także stajnie królewskie oraz komnaty z gobelinami.
Więcej informacji o biletach i godzinach otwarcia znajdziesz na stronie: www.christiansborg.dk/planlaeg-besoeg/aabningstider





Giełda i Biblioteka królewska

Budynek giełdy (Børsen) jest jednym z najbardziej charakterystycznych w Kopenhadze w stylu niderlandzkiego renesansu. Swą okazałą smoczą  iglicę zawdzięcza królowi Christianowi IV,  a przedstawia ona cztery plecione ze sobą ogony smoków, rozpoczynające się w części dachowej charakterystycznymi szponami. Iglicę więczą trzy korony symbolizujące Danię, Norwegię i Szwecję. Na jej szczycie powiewa duńska flaga.
Biblioteka Królewska (Den Kongelige Bibliotek) Była pierwszą biblioteką założoną w 1793 r przez króla Fryderyka III. W jednym ze skrzydeł biblioteki znajduje się Muzeum Duńskich Żydów, upamiętniające ocalenie żydów dzięki odwadze i poświęceniu lokalnej społeczności. Wstęp do muzeum kosztuje 50 DKK.
Na nadbrzeżu otwarto także nową bibliotekę zwaną czarnym diamentem ( Den Sorte Diamant). Nazwa obiektu wywodzi się od materiałow jakich użyto- czyli czarny granit i szkło. W bibliotece przechowywane są liczne zbiory ponad 21 mln woluminów. Poza tym można tam znaleźć księgarnie, kafejki a także salę koncertową.
Godziny otwarcia biblioteki znajdziesz na stronie: www.kb.dk/da/kb/aabningstider/



Wolne Miasto Christiania

To jedyne w swoim rodzaju miasto w mieście, enklawa "zesquotowana" i zajęta przez hipisów przez ponad 40 lat, wyłączona spod władzy instytucji komunalnych. Christiania powstała na terenie dawnych koszar. Jej mieszkańcy musieli opierać się naciskom władz o wprowadzenie opłat, w efekcie czego mieszkańcy wspólnoty musieli pójść na pewne kompromisy, godząc się na uiszczanie podstawowych opłat za używanie gruntu należącego do Ministerstwa Obrony. Najwięcej medialnego szumu wokół Christianii wynika z prowadzenia nielegalnej działalności polegającej na otwartym handlu marihuaną.




Visit Carlsberg

Muzeum browaru Carlsberg znajduje się na Valby i stanowi część kompleksu zabudowań powstałych na zlecenie browarów Carlsberg, o powierzchni 33 ha. Obecnie znajduje się tu kierownictwo korporacji oraz mała taśma produkcyjne, pakowanie, zachowana do celów turystycznych.
Browar Calrsberg założył Jacob Christian Jacobsen w 1847 r. a imieniem potomka Carla nazwano tę potężną warzelnie piwa. Wejście do Carlsberga zdobi Brama Słoni, z dwoma słoniami wykonanymi z bornholmskiego granitu w skali 1:1. Zwiedzanie zaczynamy od pokażnej kolekcji piw z całego świata, w tym kilka butelek z Polski. Następnie poznamy proces warzenia piwa w przeszłości oraz obecny, a także sposób wytwarzania beczek. Całość wystawy zamyka współczesna taśma produkcyjna oraz wizyta w barze, gdzie napijemy się dwóch rodzai piwa z cenie biletu.
Wstęp: 85 DKK dorośli, dzieci 60 DKK, więcej informacji na stronie: www.visitcarlsberg.dk



Tivoli

Ogrody Tivoli powstały w 1857 roku i od początku funkcjonowania zawierały wiele atrakcji. Między innymi 40 restauracji, 26 atrakcji parku rozrywki, 400 tyś kwiatów i 110 tyś lamp. Odbywają się tutaj również imprezy cykliczne i koncerty. Wybierając się do Tivoli lepiej zarezerwować więcej czasu by napawać się klimatem miejsca, chociażby oglądać kolekcje 80 tyś tulipanów, o których dobry wygląd w sezonie dba 11 ogrodników. Każdy znajdzie dla siebie coś dobrego, chociażby teatr pantomimy lub kolejkę  The Daemon, czyli rollercoaster, albo zjazd z wieży The Gold Tower.
Więcej informacji na stronie www.tivoli.dk




NY Carlsberg Glyptotek

Jest to połączenie tropikalnego ogrodu z kolekcją rzeźb i obrazów w neoklasycystycznym budynku. Glyptotek zawdzięcza swoje otwarcie Carlowi Jacobsenowi, to właśnie on przez wiele lat zbierał dzieła malarstwa duńskiego i francuskiego oraz rzeźby współczesne.W jego zbiorach znajdowało się także wiele zabytków ze starożytnego Egiptu i rejonu Morza Śródziemnego. W 1888 kolekcjoner przekazał swe zbiory na rzecz pństwa, pod warunkiem że zostanie wybudowany dla nich odpowiedni budynek. Zbiory dzielą się na kilka działów, a najbogatszy jest ten antyczny. Dominuje tu sztuka rzymska i grecka oraz marmurowe posągi. Kolekcja etruska jest największa na świecie zaraz po muzeach włoskich. Ekspozycja egipska składa się z ponad 1,9 tyś zabytków, które pochodzą z 3000 r. p.n.e
Wstęp bezpłatny w niedziele, w pozostałe dni wstep objęty sprzedażą biletów. Więcej informacji na stronie: www.glyptotek.dk




3 komentarze:

 1. Wybieram się na 2 pełne dni do Kopenhagi z 17-latkiem. Czy to, co polecasz wyżej, damy radę zobaczyć, czy powinniśmy zmodyfikować program. Miałabym jeszcze ochotę podjechać do Kronberg - zdążymy?

  I jeszcze jedno pytanie - gdzie jeść, żeby było tanio i zjadliwie ? - Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć
   W dwa dni może być ciężko zobaczyć wszystko. Również trzeba zwrócić uwagę na czym wam najbardziej zależy. Czy są to muzea i podobne, jak Visit Carlsberg czy Glyptotek, Czy rozrywka jak Den Bla Planet, Tivoli. Czy raczej ogólnie największe atrakcje plus np. Zamek Hamleta.
   Więc jak moi znajomi przyjeżdżają na parę dni to obowiązkowe do zobaczenia jest:
   -Mała Syrenka- 15 min(czas oglądania)
   -Castelet- 30 min
   -Fntanna Gefiony- 10 min
   -Zamek Królewski, spacer plus rzut oka na Operę Królewską i Kościół Marmurowy- 1h
   -Nyhavn- przejście 10 min ewentualnie jak przycupniesz na piwko a Młody na colę- jakaś godzina
   -Strøget- ulica ze sklepami: louis vuitton, channel etc, muzeum Guinessa- przejście, a na końcu ulicy Ratusz 20 min
   -Parlament- jeżeli wchodzicie do środka na zwiedzanie to potrzebne około 2 godz, czynne do 17 więc trzeba by zacząć od tego, a przynajmniej wejść gdzieś w połowie dnia
   To może być jeden dzień, plus wieczorkiem można już dla relaksu przejechać się na Christianie, spacer 30 min :)
   Następny dzień wyjazd na zamek Hamleta, a po powrocie Visit Carlsberg. Powinniście dać radę :)
   Jeżeli chodzi o jedzenie to polecam szczerze omijać knajpy w centrum a nawet pizzerie, które mają paszę dla turystów.
   Polecam za to pizzerie La Fiorita, nie daleko Torvehallerne i Nørreport Station https://www.google.pl/maps/place/Pizzeria+La+Fiorita/@55.683636,12.564955,17z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x46525305e47a6949:0x1e270b10da3b3e2b?hl=pl
   Jedna z lepszych pizzy jakie jadłam, polecam z serem tallegio i speckiem lub tricolore z mozabella bufalo i pół suszonymi pomidorkami- ceny około 60 DKK za pizze, 20 DKK tuborg.
   Polecam przejechać się na Meatpacking District, Kødbyen,https://www.google.dk/maps/place/K%C3%B8dbyen,+1711+Copenhagen/@55.6680831,12.5589302,15z/data=!3m1!4b1!4m2!3m1!1s0x4652537395ddd421:0x5f1e81a1039b8517
   jest tam pełno knajp w wersji budżet:
   Moje ukochane fish'n'chips w Kødbyens Deli- koszt 80 DKK, burger, też rewelacyjny- z frytkami 110
   Zaraz obok Bollyfood- curry i inne Indyjskie i pakistańskie przysmaki- polecam ten największy zestaw z deserem- 130 DKK
   Mother- ekologiczna włoska knajpa z pizzą na zakwasie- niezłe, tu koszt już wyższy- 110 DKK za pizze( ale ekologiczną) :)
   Na przeciwko Kødbyen jest PornSack. http://www.pornsak.dk/find-us/
   Tajskie jedzenie, przepyszne. Może kiczowaty wystrój ale Tajki robią świetne jedzenie, Wontony mała porcja 60 DKK, duża 110, pad thai z wołowiną 120 DKK, porcja dla naprawdę głodnych, tajskie piwko 30 DKK
   To chyba na tyle :)

   Usuń
 2. Bardzo serdecznie dziękuję - dam znać po powrocie, co się udało zdziałać
  Pozdrawiam - Basia

  OdpowiedzUsuń