Jak znaleźć mieszkanie w Danii i Kopenhadze, czyli jak to wygląda w praktyce, gdzie i jak szukać, jak nie dać się oszukać oraz ceny wynajmu mieszkań.
Szybki start
- Mieszkanie w Danii/ Kopenhadze
Jeżeli nie masz wcześniej załatwionej pracy przez pośredników, znajomych itd.,
Na pewno trzeba znaleźć miejsce gdzie się zatrzymasz. W Danii jest to bardziej skomplikowane. Obcokrajowcom spoza Skandynawii będzie ciężej przez ograniczone zaufanie do mieszkańców pewnych krajów, w tym Polski, różnie bywa z opinią o nas.
- Nie ukrywajmy, większość z nas poszukuje na początek czegoś taniego. I tu, o ile jesteśmy singlami, możemy poszukać pokoju w dzielonym mieszkaniu. Jest to najlepsza i najszybsza opcja zaklimatyzowania się z miejscowymi. To czy wolicie mieszkać z Polakami czy obcokrajowcami, zależy od was. Nie wątpliwie dużą zaletą będzie opcja druga, gdyż mamy szansę na darmowe lekcje języków obcych. + 100 do życia jeśli traficie na Duńczyków :)
- Zdarza się, że niektórzy nie mogą znaleźć mieszkania miesiącami, wtedy opcją jest hostel, warunki opłakane, po kilka osób w pokoju a ceny wygórowane. Ale gwarantuje start i daje czas na obeznanie się ze środowiskiem.
- Najlepiej zajrzeć na polskie portale społecznościowe i strony internetowe. Tam często znajdziemy ogłoszenia od rodaków. Należy jednak pamiętać, że potrzebny jest meldunek do nabycia pełnych praw, (CPR, szkoła itd..) a często ogłoszeniodawcy nie chcą dawać takiego z różnych powodów.
- Zagraniczne portale. Tutaj znajdziemy mnóstwo ofert, w różnych cenach i lokalizacjach. często trzeba się zarejestrować i udzielić opłaty żeby widzieć np. dane kontaktowe ogłoszeniodawcy. W większości przypadków o znalezieniu mieszkania przez taki portal decyduje szybkość i kolejność. Czyli kto pierwszy ten lepszy (oczywiście po przejściu castingu). Trzeba uważać na tzw. scamerów, często ogłaszają się na takich portalach. Zazwyczaj mają piękne mieszkanie, w dobrej lokalizacji, w dobrej cenie. Po krótkiej wymianie mailowej okazuje się że właściciel nie mieszka w Danii, przez co nie może pokazać mieszkania, ale po przesłaniu pieniędzy przelewem z Western Union chętnie prześle klucze. Jest to bardzo powszechne zjawisko na terenie Danii, natknęłam się na oszusta nawet w ogłoszeniu w lokalnej gazecie.
Średnio za pokój jednoosobowy w Kopenhadze trzeba zapłacić około 3000 tyś koron, im dalej tym taniej nawet 2000 tyś. Jeżeli nie pracujemy w okolicy, którą zamieszkujemy trzeba zapłacić za bilet miesięczny na dojazdy do pracy czy szkoły, a to koszty od 360 koron za 2 strefy, do 1200 koron za wszystkie strefy.
Mieszkanie od 5000 tyś. Średnio za dwie osoby w okolicach Kopenhagi zapłacimy 6000 tyś koron. Im bliżej centrum tym drożej, nawet 12 tyś i więcej.
Hostel na Nørrebrogade prowadzony przez Polaka to cena 3000 tyś za miejsce w pokoju bez łazienki. Któż wie na kogo można trafić.
Dodatkowo trzeba się zabezpieczyć w dodatkową gotówkę potrzebną na kaucje(deposit). Kwoty zależą od właściciela mieszkania. Bywa, że nie wymagają. Najczęściej jest to pojedyncza lub podwójna kwota czynszu ale zdarza się i większa w mieszkaniach o dużej wartości.
Przy zmianie warunków kontraktu mieszkania, przy szybszej wyprowadzce niż w kontrakcie lub wyrządzonych szkodach właściciel ma prawo zatrzymać depozyt lub jego część.
Jeżeli koszty wynajmu przekraczają Twoje możliwości, możesz się starać o dofinansowanie do mieszkania- dodatek do mieszkania.Link
Przydatne linki do szukania mieszkania:
Facebook:
DK - Ogłoszenia Mieszkania Grupa
www.boligportal.dk tutaj trzeba się zarejestrować za opłatą. Opłata jest pobierana automatycznie co miesiąc.Radzę pilnować tematu.
hej, myślę o przeniesieniu się z UK do Danii. Znudziła mi się Anglia i chciałbym pożyć w innym kraju. Czy warto twoim zdaniem wyjechać do Kopenhagi? I czy wynajem pokoju kosztuje 3000 czy 3000 tys. koron? Ile za wynajem mieszkania? Z góry dzięki
OdpowiedzUsuńCześć, nigdy nie byłam w UK, ale zawsze warto podróżować i zmieniać kraje. Żeby nie było, w Danii jest trochę nudno a ludzie zamknięci, często ograniczają się do cześć, a rodacy na ulicy raczej też się nie pozdrawiają :) Trzeba znaleźć fajną satysfakcjonującą pracę i aktywności po pracy, wtedy pozna się więcej ludzi. Wynajem pokoju kosztuje niestety 3000 DKK, w dalszej Kopenhadze i nawet 5000 tyś w środkowej. Ale można pewnie znaleźć taniej, zależy od właściciela, ilości pokoi i wyposażenia. Koszt wynajęcia mieszkania od 6000 tyś plus rachunki, z internetem około 700. Cena zależy od lokalizacji i wyposażenia.
UsuńPamiętaj:
- wymagana jest kaucja- czasami nawet trzykrotna kwota wartości czynszu
-zawsze szukaj pokoju, mieszkania z meldunkiem, który jest gwarancją legalnego pobytu i ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ufaj pani Basi z Polski, która wynajmie mały pokój za 3000 i obieca meldunek, którego nigdy nie da.
Poza tym dlaczego warto przyjechać. Duńczycy chętnie uczą zawodu, nie języka. Jeżeli nagle zechcesz być cieślą albo poświęcić się ekologicznej uprawie pomidora to na pewno znajdziesz miejsce gdzie cie nauczą. Wszyscy mówią po angielsku więc to pewnie plus dla ciebie :), zarówno w pracy jak i w urzędach. Ale dopóki nie nauczysz się duńskiego nie będziesz częścią społeczeństwa.
Pozdrawiam życzę miłego dnia
6000 x 1000 (tyś) = 6 000 000. "Rilly?"
UsuńHej,
OdpowiedzUsuńOd listopada zaczynam pracę w okolicach Kopenhagi, i planuję przyjechać tam ponad tydzień wcześniej żeby znaleźć jakieś mieszkanie. Myślisz że to odpowiednio długi okres, żeby coś znaleźć?
Hej, myślę że tydzień to trochę mało :) proponuję zacząć szukać już teraz żeby przyjechać na gotowe lub ewentualnie na oglądanie, zapoznanie. Może na początek lepiej zacząć od szukania pokoju, powinno być łatwiej. Sprawdź np. tu: http://www.poloniainfo.dk/forum/index.php?board=14.0, http://polonia.dk/announcements/showresults/?id_kategoria=4&id_podkategoria=16 oraz dba.dk plus boligportal.dk- rejestracja 200 dkk. Jak już znajdziesz to ten tydzień możesz przeznaczyć na urządzenie. Polecam napisać na facebook w grupach dla polaków o pomoc, na pewno jest mnótwo osób które mają sprzęty, naczynia których nie używają i pozbędą się za darmo, ja też ma parę takich gażetów :) np. ta grupa, jest dosyć liczna :) https://www.facebook.com/groups/28999395867/
UsuńPozdrawiam
Dzień dobry,
OdpowiedzUsuńmam pytanie, czy znasz może jakąś osobę mieszkającą obecnie w Danii koło Kopenhagi co miałaby do wynajmu pokój lub mieszkanie za około 3,5 tyś DKK. Strasznie się zrobiło w obecnej chwili i nigdzie nic nie można znaleźć niestety :/
Hej, jakoś nikt mi się nie chwalił ostatnio :) Niestety tu zawsze się szuka mieszkania bo albo za drogie albo standard nie taki. .. Poszukaj na akutbolig.dk jest tam darmowa rejestracja. Poza tym mieszkanie za 3500 tys to raczej nie możliwe w Kopenhadze. Jak coś usłyszę to dam znać. Pozdrawiam
UsuńNie mówię, że sama Kopenhaga, bo tam to za drogo xD Dookoła. Dokładnie chodzi o Lyngdby lub około 20km koło. Po prostu szukam czegoś w odległości 1h rowerem. Niby znalazłem kogoś co daje za 3,6DKK pokój no ale dopiero w we wtorek mogę się odezwać, bo Pani będzie z Polski do Danii dopiero wtedy wracać. Cóż muszę szukać :/
UsuńWitam serdecznie
OdpowiedzUsuńSkorzystam z Pani uprzejmości i zadam dwa pytania w wątku, który Pani poruszyła. Planuję poszukiwania pracy w Danii razem z mężem. Stawki godzinowe za pracę są mi już znane, zastanawiam się jakiej stawki za wynajem mieszkania mogę się spodziewać? 2 pokoje lub kawalerka. No i zastanawiam się ile wydaje się przeciętnie na utrzymanie, media, jedzenie itd.
Będę wdzięczna za wsparcie :)
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka
Cześć, cena mieszkania zależy od miejsca zamieszkania. Za ten sam metraż w Kopenhadze zapłacisz 10 tyś a w dalszej części, jakieś 150 km od stolicy już 5 tyś. W Kopenhadze pokoje 12m chodzą za 5 tyś, tymczasem w np. Horsens mieszkanie 54m za niecałe 5 tyś. Zależy także dużo od lokalizacji, w mieście drożej, na obrzeżach taniej, im bliżej do morza tym drożej, itd.
UsuńZajrzyj na stronę akutbolig.dk i wpisz interesujące Cię miasto w pasku wyszukiwania, wybierz opcję dla Værelser (minimum):(pokoje) mindst 1 i szukaj a zobaczysz realne ceny w całej Danii.
Jeżeli chodzi o opłaty to myślę że w 1000 dkk można się zamknąć, 2 osoby. Ja płacę tę samą kwotę miesięcznie i nie pamiętam dokładnie ile co kosztowało. Prąd się płaci co 3 m-ce, zawsze to był spory rachunek. Internet około 250 dkk, telefon około 120 dkk, woda w czynszu, raczej nie ma tu wodomierzy. Gazu raczej też nie ma, chyba że ogrzewanie w domkach. Jedzenie tak na oszczędnie 3-4 tyś, wiadomo jak wyjścia do knajpy czy restauracji to 5-6 tyś miesięcznie, na dwoje. Do tego dochodzi pralnia, bo raczej w mieszkaniach nie ma pralek. Taka miejska to wydatek do 50 dkk, taka osiedlowa w piwnicy 20 dkk z suszeniem. Jeżeli dojeżdżasz do pracy samochodem dolicz jakieś 2 tyś miesięcznie, jak bilet miesięczny to jakieś 500-1000 dkk (oczywiście szacunkowo).
Hmm, mam nadzieję, że pomogłam, jak coś to pytaj.
http://www.akutbolig.dk/search?q=horsens&rooms=1
http://www.akutbolig.dk/search?q=k%C3%B8benhavn&rooms=1 - dla porównania ceny mieszkań w Kopenhadze i w Horsens
Pozdrawiam
W Polsce jest taka mentalność i sposób myślenia, że "po co mam wynajmować jak mogę kupić, podnająć i zarobić", czy w Danii też tak jest ?
OdpowiedzUsuńWydaje mi się że tak. Duńczycy są zamożni, przeciętnie zarabiający może kupić pare mieszkań na kredyt. Jak wiadomo chętnych do mieszkania nie brakuje, zwłaszcza w Kopenhadze, ciągła walka o kąt.
UsuńZresztą nic w tym złego nie widzę.
Witam
OdpowiedzUsuńCzy można znaleźć pracę w Danii bez meldunku? Czy w ogóle nie ma takiej opcji?
Pozdrawiam
Cześć.
UsuńPracę jak najbardziej można znaleźć. Nawet trzeba. Chodzi o to że bez meldunku nie założysz konta w banku a co za tym idzie nie dostaniesz wynagrodzenia za pracę. Ponoć można przelać na konto innej osoby ale wtedy podatek jest bardzo wysoki, a chyba nikt nie chce sponsorować urzędu podatkowego, SKAT.
Jeżeli istnieje jakaś możliwość założenia konta w banku bez meldunku to proszę wszystkie osoby które się w tym orientują o udzielenie rady i pomocy koleżance w komentarzu.
Wierzę że są takie dobre dusze :)
Pozdrawiam
Hej
UsuńDzięki za odpowiedź :-)
A czy w ogóle dostanę pracę bez CPR? Bo rozumiem, że bez meldunku nie dostanę żółtej karty i koło się zamyka tak czy siak.
Powiedz mi czy mając polskie konto w banku w DKK mogę podać je pracodawcy?
Pozdrawiam
Żeby dostać CPR musisz najpierw znaleźć pracę lub być żoną kogoś kto ma CPR. Pracując w Danii tu płacisz podatki, a nie w Polsce. Nie wiem kto miałby pokrywać koszty takich przelewów.
UsuńZaczynając przygodę, pracę w innym kraju staraj się robić wszystko legalnie i odciąć od wszelkiego krętactwa z jakim jesteśmy postrzegani.
Powodzenia
Dzięki, ale nie chodziło mi o kretactwo :) chodziło mi o to jaka jest zasada w Danii, czy da się wynająć mieszkanie i poszukać po prostu pracy(w Holandii np się nie da ) :) myślałam po prostu że najpierw trzeba wyrobić CPR, żeby w ogóle móc pracować w Danii czy wynająć mieszkanie, swoją drogą byłam w Danii 5 lat temu na wymianie i pracując przez agencję, podałam polskie konto w DKK i było ok. A niezależnie jakie masz konto czy polskie czy duńskie to tak czy siak podatki płacisz w Danii.
UsuńPozdrawiam
Hej, sory ale dużo osób pyta jak to ominąć i czasami wydaje mi się, że już każdy kombinuje :) Więc żeby dostać CPR musisz dostać pracę, wtedy urząd ma podstawę do nadania takiego numeru. W innym przypadku musiałabyś mieć inny status, żony, uchodźca itd. Składając wniosek o wydanie CPR musisz podać adres i potwierdzenie zameldowania. Jeżeli takiego nie masz urząd sam sprawdzi wysyłając pismo do wynajmującego o potwierdzenie wynajmu, rzecz jasna chodzi o podatki, ale pewnie nie tylko. Mieszkanie możesz wynająć bez numeru CPR, aczkolwiek w Kopenhadze jest bardzo ciężko znaleźć mieszkanie, jest bardzo dużo chętnych, więc wynajmujący patrzy na to czy jest się legalnie, czy ma się dochód, gdzie się pracuje i jak często zmienia się pracę, po prostu dbają o swój biznes. Ale mieszkając nielegalnie, będąc nie zameldowanym na danym adresie, nie dostaniesz żółtej karty ubezpieczenia społecznego, a jakie skutki za tym idą to tego ci już nie powiem :) no paza tym że nie założysz konta w banku i nie dostaniesz wynagrodzenia za pracę, a także nie zapiszesz się na darmowy kurs języka duńskiego. Takie magiczne koło.
UsuńPozdrawiam i życzę powodzenia.
Jeżeli mój mąż wynajął dom i ma konkrakt 4 pok. Salon i kuchnia . To ile osób może zameldować .
OdpowiedzUsuńNie znam się na tym, niech mąż zadzwoni do komuny, w której znajduje się mieszkanie które wynajął.
UsuńWitaj doublesweetsugar :)
OdpowiedzUsuńPytanie moje jest takie : niezadługo będę zdawać egzaminy na studia w DK (być może Kopenhaga , być może Archus). Czy mogę starać się o zamieszkanie za pomocą uczelni ? I czy nietrudno jest znaleźć pracę w niewielkim wymiarze godzinowym. Bedę na pewno jej potrzebować , bo pomoc od moich rodziców to będzie prawdopodobnie coś około wynajmu pokoju. pozdrawiam Agnieszka
Fajny artykuł a Kopenhaga jest piękna
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńCzy możesz dać namiar na ten hotel prowadzony przez polaka. Lub na inne tego typu miejsca. Będę wdzieczna
OdpowiedzUsuńhttps://rooms-dk.dk/. Cena miejsce w wieloosobowym pokoju z łazienka 5000 dkk. Z tego co widzę na stronie dalej należy do Adama. Innych miejsc tego typu nie znam.
UsuńBardzo fajnie napisane. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńBardzo interesujące. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńNaprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńW sumie ja nigdy nie miałam okazji nawet tam być, więc raczej nie planuję się tam przeprowadzać. Za to mogę każdemu polecić bardzo komfortowe mieszkania od https://www.eurostyl.com.pl/oferta/nowe-mieszkania-gdansk.html i jestem zdania, że jak najbardziej warto je wybrać.
OdpowiedzUsuń32 yrs old Research Nurse Derrick Hanna, hailing from Aldergrove enjoys watching movies like Americano and Cabaret. Took a trip to Quseir Amra and drives a Oldsmobile Limited Five-Passenger Touring. przeczytac pelne informacje o
OdpowiedzUsuńSolidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.
OdpowiedzUsuńTak naprawdę to dla mnie bardzo ważnym jest to aby przede wszystkim moje mieszkanie było dla mnie najładniejsze. Gdy robiłem remont to wtedy w sklepie https://artcorestudio.pl/ znalazłem świetnej jakości materiały do wykończenia wnętrz.
OdpowiedzUsuńWybór kominiarza z odpowiednimi kwalifikacjami jest niezbędny do utrzymania efektywności i bezpieczeństwa domowych systemów ogrzewania. Na https://kominiarz.warszawa.pl/ przedstawiona jest oferta firmy, która spełnia te kryteria. Specjaliści z tej firmy wykonują przeglądy i czyszczenia zgodnie z najnowszymi normami, co zapewnia ich skuteczność. Oferują oni również usługi projektowania i adaptacji kominów, co jest szczególnie ważne dla właścicieli starszych domów lub tych planujących modernizację swoich systemów grzewczych.
OdpowiedzUsuńCiekawe podejście do tematu
OdpowiedzUsuń